Cardigan Welsh Corgi Club of America

2010 Annual Awards



Conformation Awards

 

Kentwood Cup: For the Cardigan defeating the most dogs in all-breed competition

  1. GCH CH Twinroc Santa Paws – Dina Planche & Paula O’Donnell
  2. GCH CH Heart of Gold Power Play – Lisa & Jay Phillips
  3. GCH CH Mariel’s Harvest Moon – Marian Mizelle & Robert Caldwell
  4. GCH CH Xtacee Dancin In The Moonlight – Angela Reilly
  5. GCH CH Roragyn’s Tuff Enuff – Cynnie Smith & Isabel Hunt

Del Val Trophy: For the Cardigan defeating the most Cardigans in direct competition

  1. GCH Twinroc Santa Paws – Dina Planche & Paula O’Donnell
  2. GCH Heart of Gold Power Play – Lisa & Jay Phillips
  3. GCH CH Xtacee Dancin In The Moonlight – Angela Reilly
  4. GCH CH Baewyn Telltail Slick Operator – Georgene Dovolis, Genie Bishop & Paula O’Donnell
  5. GCH CH Mariel’s Harvest Moon – Marian Mizelle & Robert Caldwell

CH Swansea Busy Trophy: For the Cardigan with the greatest number of Group Placements

  • 58 – GCH CH Twinroc Santa Paws – Dina Planche & Paula O’Donnell
  • 43 – GCH CH Heart of Gold Power Play – Lisa & Jay Phillips
  • 37 – GCH CH Roragyn’s Tuff Enuff – Cynnie Smith & Isabel Hunt
  • 30 – GCH CH Mariel’s Harvest Moon – Marian Mizelle & Robert Caldwell
  • 30 – GCH CH Xtacee Dancin In The Moonlight – Angela Reilly

CWCCA PLAQUES

Best in Show

  • 2 – GCH CH Twinroc Santa Paws – Dina Planche & Paula O’Donnell
  • 1 – GCH CH Beaszak’s Blue Nude – Ferris Beashau & Emily Banaszek
  • 1 – GCH CH Heart of Gold Power Play – Lisa & Jay Phillips
  • 1 – GCH CH Mariel’s Harvest Moon – Marian Mizelle & Robert Caldwell
  • 1 – GCH CH Nicholar’s De Novo Of Beluka – Tammy Batac & Sharon Young
  • 1 – CH Spotlight’s Jamboree – Sherry Green & Dona Bainbridge

Best Junior Handler

Mackenzie Mann

Top Senior Level

  • Mackenzie Mann
  • Margaret Kneifel
  • Jonathan Greig

Top Intermediate Level

  • Ethan Luce

Top Junior Level

  • Betsy Nesselhauf

Companion/Performance Awards

Obedience

Top Obedience Dog

“Sonic” OTCH Y-Nott Rescue Sonic, UDX2 OM3 VER RA NAP – Sarah & Dennis Nott

Obedience High in Trial

  • 3 – “Sonic” OTCH Y-Nott Rescue Sonic, UDX2 OM3 VER RA NAP – Sarah & Dennis Nott/p>
  • 5 – Aragorn Designer Genes – Sherri Morrow

Herding

Herding High in Trial

  • Bluefox’s Kearney HT – Susan Shields & Cheryl Kienast
  • TC Corwynt Tayken Leo MXP MJP – Susan Stephon, Donna Lonnquist, Amanda Nickles
  • Mariels Patriots Dream PT – Jillian Rogers
  • Visions Dream A Little Dream CD RN HSAs MX MXJ MXF – Barbara Miller, Holly Goldman-Craig

Herding Excellent

  • CH MACH 4 Corwynt Tayken Crushed Ice HSAds, HIAds HXAds XF – Susan Stephon & Donna Lonnquist
  • Raglans It Had To Be You HXAs – Amy Hill

Agility

Top Agility Dog-Standard

CH MACH7 Corwynt Tayken Crushed Ice HSAds HIAds HXAds MXF – Susan Stephon & Donna Lonnquist

Top Agility Dog-Preferred

CH Corwynt Tayken Naboo HSAs AX AXJ PAX MJP MXP – Donna Lonnquist & Susan Stephon

Master Agility Champion

  • MACH Cornerstone Catch Me If U Can RN HT XF – Joann McKim
  • CH MACH Hedgerow’s Man Of Steel CD RE HT NAP AJP MXF – Beth Magnus
  • MACH Aramora Desperate Housedog CD RN – Vanessa & Janice Tesch
  • MACH Stonesthrowfarm’s Indian Summer TD – Stephanie Stoner

Preferred Agility Exellent

  • Spanish Oaks Elwyn’s Dream – Ann Fairless & Robin Walloch
  • CH Corwynt Tayken Naboo PT AX AXJ MJP3 PAX – Donna Lonnquist & Susan Stephon

First Cardigan to earn Mach9

MACH9 Aramoras Keepin It Real CDX RE – Kerry Tesch


Tracking

Champion Tracker

“Ryan” CT Dwysan’s Hot Wheels VST NA NAJ NAP NJP – John & Kathy Hannah, Kathy Davis

Variable Surface Tracker

Cardiridge Kentucky Red Fara RA TD – Billie French


Special Awards

 

CWCCA Service Award: Jeff Money

CWCCA Sportsmanship Award: Jonathon Greig

CWCCA Champion of the Heart Award: “Raven” CH Nicholar’s Soul Survivor, CD RAE MXP2 MJP OFP HT CGC & THD(delta society) – Sharon Young

AKC Outstanding Sportsmanship Medallion: Stella Vola