Cardigan Welsh Corgi Club of America

2009 Annual Awards



Conformation Awards

 

Kentwood Cup: For the Cardigan defeating the most dogs in all-breed competition

  1. Ch. Heart of Gold Power Play – Lisa & Jay Phillips
  2. Ch. Roragyn’s Tuff Enuff – Cynnie Smith & Isabel Hunt
  3. Ch. Twinroc Santa Paws – Dina Planche & Paula O’Donnell
  4. Ch. Xtacee Dancin In The Moonlight – Angela Reilly
  5. Ch. Mariel’s Harvest Moon – Marian Mizelle & Robert Caldwell

Del Val Trophy: For the Cardigan defeating the most Cardigans in direct competition

  1. Ch. Heart of Gold Power Play – Lisa & Jay Phillips
  2. Ch. Twinroc Santa Paws – Dina Planche & Paula O’Donnell
  3. Ch. Roragyn’s Tuff Enuff – Cynnie Smith & Isabel Hunt
  4. Ch. Mariel’s Harvest Moon – Marian Mizelle & Robert Caldwell
  5. Ch. Xtacee Dancin In The Moonlight – Angela Reilly

CH Swansea Busy Trophy: For the Cardigan with the greatest number of Group Placements

  • 57 – Ch. Heart of Gold Power Play – Lisa & Jay Phillips
  • 37 – Ch. Roragyn’s Tuff Enuff – Cynnie Smith & Isabel Hunt
  • 36 – Ch. Twinroc Santa Paws – Dina Planche & Paula O’Donnell
  • 23 – Ch. Mariel’s Harvest Moon – Marian Mizelle & Robert Caldwell
  • 22 – Ch. Xtacee Dancin In The Moonlight – Angela Reilly

CWCCA PLAQUES

Best in Show

  • 1 – Ch. Heart of Gold Power Play – Lisa & Jay Phillips
  • 1 – Ch. Roragyn’s Tuff Enuff – Cynnie Smith & Isabel Hunt

Group One Placements</strong

  • 11 – Ch. Heart of Gold Power Play – Lisa & Jay Phillips
  • 9 – Ch. Twinroc Santa Paws – Dina Planche & Paula O’Donnell
  • 5 – Ch. Mariel’s Harvest Moon – Marian Mizelle & Robert Caldwell
  • 4 – Ch. Roragyn’s Tuff Enuff – Cynnie Smith & Isabel Hunt
  • 3 – Ch. Dragonpatch Amoretta Joliette – Deborah & David Anthony, Scott & Linda Smith
  • 3 – Ch. Spotlight’s Jamboree – Sherry Green & Katherine Sullivan
  • 3 – Ch. Telltail Roragyn – Paula O’Donnell, Cynnie Smith, Isabel Hunt
  • 2 – Ch. Beaszak’s Blue Nude – Ferris Beashau & Emily Banaszek
  • 2 – Ch. Cardiridge Jean Louise Finch RN HT – Janet Suber
  • 2 – Ch. Toshay’s Firefly – Denise Waiting
  • 2 – Ch. Turn-Key’s Little Big Man RN – Mary Hulme, Jake Kostiv, Bonnie Money
  • 1 – Ch. Baewyn Telltail Slick Operator – Georgene Dovolis & Paula O’Donnell
  • 1 – Ch. Camelot’s Midnite Masquerade – Rus & Sherilyn Mumme
  • 1 – Iron Hill’s De Havilland – Foxxtrot Kennel
  • 1 – Ch. Kevyn She’s The Cat’s Meow – Kevin Moore & Sandra Thomas-Shahinian
  • 1 – Ch. Kingsbury’s I’m Harry P – Jacque Schatz-Glenn
  • 1 – Ch. Telltail Girl Gone Wild – Paula O’Donnell & Emily Robertson
  • 1 – Ch. Xtacee Dancing In The Moonlight – Angela Reilly
  • 1 – Ch. Xtacee Moonlight Serenade – Kathryn Schwabe

Best Junior Handler

Margaret Kneifel for the 3rd straight year

Top Senior Level</strong

  • Margaret Kneifel
  • Mackenzie Mann
  • Jonathan Greig

Top Junior Level</strong

  • Betsy Nesselhauf
  • Dylan Brooks

Companion/Performance Awards

Obedience

Top Obedience Dogs

  • 75 – Ch. OTCh. Bluefox’s Harrison UDX6 OM1 VER RAE NAP – Stella & Timothy Vola
  • 67 – Y-Nott Rescue Sonic UDX OM2 RA NAP NJP NFP – Sarah & Dennis Nott

Obedience High in Trial

  • 5 – Ch. OTCh. Bluefox’s Harrison UDX6 OM1 VER RAE NAP – Stella & Timothy Vola
  • 5 – Y-Nott Rescue Sonic UDX OM2 RA NAP NJP NFP – Sarah & Dennis Nott
  • 1 – Ch. Kennebec Center Ice Tango RN HT NA NAP NJP NF – Karen Hodge

Herding

Herding Champions

  • TC (MACH) Corwynt Tayken Leo HSAds HIAds HXAds MXP MJP – Susan Stephon, Donna Lonnquist, Amanda Nickle
  • DC Kollage’s Star Seeker RN NA NAJ – Kathleen Harper DVM, Susan Shields, Cindy Jo Brown DVM

Herding High in Trial

  • 2 – TC (MACH) Corwynt Tayken Leo HSAds HIAds HXAds MXP MJP – Susan Stephon, Donna Lonnquist, Amanda Nickle
  • 2 – Ch. Bluefox’s Icebreaker HSAds HXAd – Susan Shields, Kathleen Harper DVM, Cindy Jo Brown DVM
  • 1 – Raglans Ewe Too HSAs – Amy Hill

Herding Excellent

  • Ch. Bluefox’s Icebreaker HSAds HXAd – Susan Shields, Kathleen Harper DVM, Cindy Jo Brown DVM
  • Cardach Hedgerow Theodorabear RAE HSAds HIAd HXAd NA NAJ NAP OJP – Sylvia Brownlee
  • Ch. Llynhill Rogue’s Legacy CD TD HSAds HXAd – Roberta McKowen

Agility

Top Agility Dog-Standard

MACH 7 Aramoras Keepin It Real CDX RE – Kerry Tesch

Top Agility Dog-Preferred

CH MACH 2 Hedgerow’s Black Onyx VCD1 PT MXP3 MJP4 PAX XFP VCX – Susan Stephon

Master Agility Champion

  • MACH Afara Althea D’Agincourt RN HSAs OAP OJP XF – Theresa Lawrence Calter
  • CH MACH Hedgerow’s Medusa At Sawmill HT NAP NJP – Joyce Poklikuha & Beth Magnus
  • MACH Cardiridge Bid You Adieu RA OF – Carrie Ruhde
  • MACH Bear XF – Jane Hostetter
  • CH MACH Bridgelady-Wyncrest Hot Topic RN NF – Kathy Metcalfe & Bonnie Money

Preferred Agility Champion

  • CH MACH 2 Hedgerow’s Black Onyx VCD1 PT MXP3 MJP4 PAX XFP VCX – Susan Stephon

Tracking

KEITH U JOHNSON MEMORIAL TROPHY

For a Cardigan who earns both a TD and TDX within a 15 month period

Dwysan’s Hot Wheels  TDX NA NAJ NJP – John & Kathy Hannah, Kathy Davis

Only the fourth Cardigan to achieve this goal since 1988


First Cardigan Triple Champion

TC (MACH) Corwynt Tayken Leo HSAds HIAds HXAds MXP MJP – Susan Stephon, Donna Lonnquist, Amanda Nickle

New Dual Champion

DC Kollage’s Star Seeker RN NA NAJ – Kathleen Harper DVM, Susan Shields, Cindy Jo Brown DVM


Special Awards

 

CWCCA Service Award:  Vivian Moran

CWCCA Sportsmanship Award: Beth Magnus

CWCCA Champion of the Heart Award: Visions Okemo CGC TDI – Katrin Andberg

AKC Outstanding Sportsmanship Medallion: Cathryn Ochs-Cline